Terms expire at the end of the Spring Semester of the indicated year; new terms begin at the start of the subsequent Fall Semester of the indicated year. You can also download a PDF version of the Committee Memberships.

College Executive Committee
(4-Year Terms, 2 Consecutive Max)
Charles O'Connor, Coordinator Dean Ex Officio
Christopher Marks Associate Dean Ex Officio
Matthew Sontheimer Art, Art History & Design 2022
Dana Fritz Art, Art History & Design 2023 (on leave Fall 2021)
Aaron Sutherlen Art, Art History & Design (Fall 2021 substitute)
Andrea Bolland Art, Art History & Design 2024
Susan Ourada Music & Dance 2025
Tony Bushard Music and Dance 2022
Gretchen Foley Music and Dance 2024
Jamie Bullins Theatre and Film 2022
Steve Kolbe Theatre and Film 2023
Ian Borden Theatre and Film 2024
Faculty Research Travel Committee
(3-Year Terms)
Christopher Marks, Executive Secretary Associate Dean Ex Officio
Wendy Katz Art, Art History & Design 2024
Matthew Sontheimer Art, Art History & Design 2022
Bill McMullen Music and Dance 2023
David Neely Music and Dance 2022
Bill Grange Theatre and Film 2023
Jamie Bullins Theatre and Film 2024
Academic Distinction & Awards Committee
(Faculty Terms – 3 yrs; Student Terms – 1 yr)
Jacqueline Mattingly, Executive Secretary Associate Dean for Student Affairs Ex Officio
Sara Fedderson Advising Coordinator Ex Officio
Sandra Williams Art, Art History & Design 2023
Gretchen Foley Music and Dance 2022
Robert Twomey Theatre and Film 2024
TBA Grad Student 2021
TBA Undergrad Student 2021
Curriculum Committee
(Faculty Terms – 3 yrs; Student Terms – 1 yr)
Christopher Marks, Executive Secretary Associate Dean Ex Officio
Sara Fedderson Advising Coordinator Ex Officio
Aaron Holz Art, Art History & Design 2023
Alan Mattingly Music and Dance 2024
JD Madsen Theatre and Film 2022
TBA Grad Student 2021
TBA Undergrad Student 2021
Grading Appeals Committee
(Faculty Terms – 3 yrs; Student Terms – 1 yr)
Jacqueline Mattingly, Executive Secretary Associate Dean for Student Affairs Ex Officio
Santiago Cal (Byron Anway, alternate) Art, Art History & Design 2023
Danni Gilbert (Karen Becker, alternate) Music and Dance 2024
Jamie Bullins (Bill Grange, alternate) Theatre and Film 2023
TBA Grad Student 2021
TBA Undergrad Student 2021
Technology Committee
(Faculty Terms – 3 yrs)
Charles O'Connor Dean Coordinator
David Bagby IT Services Manager Ex Officio
Paul Erickson Information Services Ex Officio
Robert Derr Art, Art History & Design 2024
Nathan Koch Music and Dance 2023
Steve Kolbe Theatre and Film 2022